Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Izazovi globalizacije". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
Катедра за предузетнички менаџмент
ОСНОВЕ ЕКОНОМИЈЕ
ИЗАЗОВИ ГЛОБАЛИЗАЦИЈЕ
СЕМИНАРСКИ РАД
Садржај:
Увод....................................................................................................................................3
Глобализација и друштвена питања................................................................................4
Глобализација уопште...............................................................................................8
Економска глобализација.................................................................................................9
Убрзавање међународних токова капитала..............................................................10
Убрзавање међународних токова роба.....................................................................10
Карактеристике стратегије привредног развоја србије у процесу глобализације.....12
Закључак...........................................................................................................................15
Литература........................................................................................................................17
Резиме: Процеси глобализације узроковали су прерасподелу економске моћи у свету. Понашање економских актера не одликују спонтане реакције безличних тржишних снага, већ се практикује агресивна страт егија, стратегија снаге у односу на своје ривале. У данашње време, практичне имликације става да је развој неразвијених подручја у интересу и развијених, све више долазе до изражаја. Дилема између солидарности и економске компензације умногоме поједностављује читав проблем. У нашим модалитетима решавања међурегионалних односа компензација се примењивала као основни метод регулисања поменутих односа. Уколико се наруши комплементарност привреда, развијених и неразвијених региона, и значајно умањи њихова међусобна интеракција, развијена подручја ће бити упућена да импулсе за развој производње траже на сопственом тржишту.
Кључне речи: Глобализација, привреда, развој, транзиција, регионализација.
1. УВОД
Проблем регионалних неравномерности карактеристичан је, пре свега, за недовољно развијене земље услед великих територијалних неравномерности и њихових дубоких историјских корена. Маневарски простор, за друштвену акцију сужавају: оскудна материјална база, неразвијеност друштвених и економских институција, недостатак стручних кадрова и модерних радних навика. То је и разлог зашто су дилеме избора стратегије и метода регионалног развоја веома сложене.
Сам појам „равномерност регионалног развоја" , има два аспекта посматрања: социо-политички и економски, због чега се равномерност и третирала или као социо-економски циљ, или као метод индустријализације.
Феномен „равномерности регионалног развоја" би се могао најкраће дефинисати као стварање „једнаких могућности за све људе", али из чињенице да једнаке могућности имају многобројне економске, социјалне и политичке аспекте, призилази да је једнакост вишезначна вредност. У основи процеса стварања једнаких шанси за све регионе налази се доминација економских односа, тј. примат економског фактора.
Крај прошлог и почетак овог миленијума доводи до појаве појма који третира процес светске глобализације. Наведени појам глобализација, представља евидентну појаву, која у својој суштини резултује обједињавањем света.
Границе између држава све више нестају, а географска удаљеност је све мања препрека за несметано функционисање тржишта.
Неумитна чињеница је да светски капитал настоји, да у читавом свету, уједначи: прописе, правила, да пропише опште принципе, у оквиру којих су посебно значајни морални принципи .
Родоначелник теорије глобализације Ентони Гиденс, довео је у интерактивну везу процесе модернизације и глобализације. Динамични карактер чини модерност „иманентно глобализирајућом “, а глобализација представља ширење модерности.
Питање значења глобализације дефинише следеће становиште :
− Глобализација је сталан, незадржив процес интеграције култура, тржишта и државних заједница и светских утицајних група којим се подстиче економска либерализација, са циљем експанзије либералне економије и светског тржишта.
...
--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!